Bernhard Nordh-sällskapet i Råselestugan under hembygdsdagarna i Vilhelmina.

 

 Hembygdsdagarna infaller alltid 2:a helgen under juli månad och har gjort så, alltsedan 1940-talet, och som i år firades från den 6 juli t o m den 8 juli. Bernhard Nordh-sällskapet hade under dessa dagar visning och utställning av sällskapets material i Råselestugan i Vilhelmina kyrkstad.

 

Råselestugan är den stuga bönderna ifrån Råsele/Meseleforsområdet fordom nyttjade vid marknads- och kyrkhelger i Vilhelmina. Stugan är numera visningsstuga till museet. Den har fått behålla sin gamla karaktär, är tidsenligt inredd och den visar bl a den gamla Vilhelmina-tapeten.

 

I sommarens Bernhard Nordh aktivitet visades de böcker som finns i sällskapets ägo och filmen ”Ingen mans kvinna” visades på video. Ett intresse finns, ty stugan besöktes kontinuerligt av både Vilhelminabor och turister. Glädjande för sällskapet och de besökande, var att Bernhard Nordhs dotter Solveig Wallin med make Bo deltog alla dagarna i stugan. Dagarna gick snabbt med intressanta samtal kring Bernhard Nordh över en kopp kaffe och det visade sig att flera av de besökande, från olika orter i Sverige, hade speciella upplevelser genom Bernhard Nordhs romaner. Några nya medlemmar anmälde sitt intresse för sällskapet och dom hälsades varmt välkomna. Dessutom såldes ett antal böcker och informationsbroschyrer om sällskapets verksamhet gavs ut.

 

För dagarna i Råselestugan ansvarade Solveig Wallin, Sten Svensson, och Anita Johansson.

 

Anita Johansson

   

 

 

Bernhard Nordh-dagen 9/7 i kåtan på Lappudden/Katarinagården och i Nybygget Sjulsbacken (Nyluspen).

 

2007 års Bernhard Nordh dag hölls i Nyluspen med ett 30-tal intresserade deltagare. Buss avgick från folkets hus i Vilhelmina med destination Nyluspen på den ”4:e hembygdsdagen” och man anlände till den natursköna Lappudden/Katarinagården strax före klockan 10. Vädret var inte det bästa, regnmolnen var täta, lyckligtvis började det inte regna förrän uteaktiviteterna var slut uppe på Sjulsbacken vid 13-tiden, och deltagarna åter hade samlats i kåtan på holmen. Förmiddagssamlingen skedde i kåtan där fiolgruppen ”Friskt felat”, förstärkt med dragspelaren Torsten Johansson, och under ledning av Bo Johansson inledde med ett par folkmusiklåtar. ”Friskt felat” hade dagen till ära förstärkts med Västerbottens spelmansförbunds ordförande Ulla-Britt Renman.  Efter inledningsmusiken hälsade Bernhard Nordh-sällskapets sekreterare Lars-Åke Holmgren alla varmt välkomna och presenterade/ informerade om sällskapets verksamhet. Under förmiddagen i kåtan presenterade Lars-Åke Holmgren en mindre känd bok av Bernhard Nordh med titeln; ”I de stora skogarna” och det var intressant eftersom tydligen få av deltagarna tidigare hade stiftat bekantskap med den! Fiolgruppen underhöll allt emellanåt och det bjöds på kaffe och smörgås.

 

Före lunchen, som serverades i Nybygget på Sjulsbacken och som bestod av ”gammeldags fisksoppa” höll Thord Wikström en mycket informativ beskrivning av allt som skett på Sjulsbacken, alltifrån Lappsjuls tid under mitten av 1800-talet , och därefter ifrån nybyggartiden och fram till dags dato, med det tillvaratagande av platsen som Järjaföreningen i Storsele gjort under senare år. Han berörde även de framtidsplaner som föreningen har för området. Idag finns nybygget uppsatt på den plats där det ursprungliga nybygget stod, och bredvid finns markeringar där Lappsjul hade sin kåta. En stolpbod finns även uppförd. Wikström berörde också den tragik som Lappsjul hamnade i och han berörde också de vedermödor man som nybyggare hade i väglöst land och med små ekonomiska resurser. I nybygget som är autentiskt inrett, höll 2 kvinnor på att kärna smör och vilket vi besökare också kom att få smaka på, till tunnbrödet och fisksoppan. Utanför nybygget häcklade man skohö och det tillverkades koträljar (bindslen till kor), liksom övriga sysslor vilka hörde nybyggartiden till. Det var lärorikt och intressant! Efter återförflyttningen (ca 500 m skogspromenad) till kåtan på holmen framförde Lars-Åke Holmgren och Bo Johansson personliga reflektioner efter en föreläsning av fil. Doktor Mikael Vallström. Därefter följde ett samtal kring föreläsningen med både funderingar och påpekanden ifrån dagens deltagare. Fiolgruppen spelade folkmusik.

 

I Bernhard Nordh-dagen deltog även Bernhard Nordhs dotter Solveig Wallin med make Bo och bland deltagarna fanns även norska gäster som spelade in delar av arrangemanget! Trots det inte alltför vackra vädret, var det en fantastisk dag, med många intressanta upplevelser och diskussioner omkring Bernhard Nordh, hans författarskap och romaner! Dagens deltagare sade sig vara mycket nöjda och tyckte att ”upplägget” kring denna dag var mycket bra! Efter arrangemangets slut ringde Västerbottens-Radion upp för intervju, och Lars-Åke Holmgren gav en bra sammanfattning av dagen!

 

För Bernhard Nordh-sällskapet; Anita Johansson

(arrangörer; Bernhard Nordh-sällskapet, studieförb. NBV, Järjaföreningen.)

(sponsorer: Järjagården, Bias naturguidning, Åströms guide/fiskeshop)

 

 

 

Åter till Dagboken